coworking

Przestrzenie do pracy wspólnej w naszym kraju zdobywają dopiero popularność. Niemniej jednak jest to bardzo ciekawa alternatywa dla pracy w domu lub dla wynajęcia drogiego lokalu na potrzeby firmy.

Przestrzeń coworkingowa vs domowy gabinet

Jednym z największych atutów pracy w domu jest brak dodatkowych kosztów na wynajem biura i na dojazd do pracy. Jest to także oszczędność czasu. Aby nie stracić zbytnio tych mocnych stron warto wybrać przestrzeń coworkingową w pobliżu domu, w dobrej lokalizacji. Koszty wynajmu biurka nie są duże, bo miesięcznie może to być nawet mniej niż 200zł! Warto sobie wtedy policzyć, że pracując poza domem nie korzystamy w tym czasie w domu z elektryczności, wody i mediów. W praktyce wychodzi więc bardzo tanio.

Naszym zdaniem największą zaletą coworkingu jest kontakt z ludźmi. To coś czego jesteśmy niemal zupełnie pozbawieni pracując w domu. Z biurek w przestrzeni coworkignowej korzysta masa specjalistów z różnych branż, jest to więc szansa na zyskanie nowych doświadczeń, pomysłów, a nawet nawiązanie współpracy. Korzystając z wynajmowanego biurka łatwiej skupić się na pracy, ponieważ nie ma tu rozpraszaczy typowych dla domu – odwracającego uwagę programu w TV, hałasujących dzieci, psa, który skamle pod drzwiami, zapachu obiadu docierającego do nas z kuchni.

Dobrze zorganizowana przestrzeń umożliwia również organizację spotkań z klientami lub partnerami biznesowymi, co w domu nie zawsze byłoby komfortowe. Nie musimy się też martwić brakiem wystarczającego zaplecza technicznego.

Lokal komercyjny vs coworking

Wynajęcie lokalu ma mnóstwo zalet. Mamy miejsce do przechowywania dokumentów, możemy zorganizować miejsce pracy dla zatrudnianych przez nas pracowników, często możemy też urządzić biuro według naszych potrzeb i gustu – finishparkiet na podłodze? Czemu nie!

Wadą są jednak wysokie koszty. Dzielenie przestrzeni do pracy z innymi firmami pozwala optymalizować koszty i dostosowywać powierzchnię do aktualnych potrzeb. W przypadku coworkngu nie musimy się też wiązać długotrwałą umową.

Dodatkową zaletą korzystania z przestrzeni coworkingowej jest fakt, że możemy co jakiś czas zmienić miejsce pracy, co korzystnie wpłynie na naszą produktywność i kreatywność, pozwoli poznać nowych ludzi i nawiązać nowe znajomości biznesowe.