Kurs WordPress

WordPress to system CMS przy pomocy, którego uruchomiono już miliony witryn w Internecie.  Wg aktualnych statystyk już co trzecia strona dostępna w sieci, to strona pracująca właśnie na tym systemie.

Ile stron korzysta z WordPress'a

Dane z W3Techs na dzień 10 maja 2019

Ową popularność system zawdzięcza przede wszystkim niezwykłej prostocie i wygodzie pracy, a także olbrzymiej ilości rozszerzeń i motywów zarówno darmowych jak i płatnych. To wszystko wzajemnie się napędza generując swoiste koło zamachowe, które z każdym dniem nabiera większego rozpędu.

Jednak owa prostota bywa nieco kłopotliwa. Najprostszy w obsłudze system zarządzania treścią może okazać się na tyle skomplikowany, że osoby bez doświadczenia łatwo mogą się poddać. I niestety wiele tak robi. Z początku zapał, dużo emocji i wiara, że skoro to taki prosty system to przecież dam radę, a potem okazuje się, że coś jednak nie gra. Proste rzeczy można zrobić w prosty sposób, ale im dalej zaczyna się brnąć i rośnie apetyt, praca z własną stroną zaczyna przysparzać coraz więcej trudności. Z czego to wynika? W prostej linii z braku fundamentalnej wiedzy na temat pracy z tym systemem CMS. Nic dodać nic ująć. Chcąc nie chcąc trzeba zrobić krok wstecz i uzupełnić braki.

Gdzie szukać materiałów edukacyjnych

Oczywiście w Internecie. Pewnie pierwsze co przyjdzie Ci do głowy to YouTube ze swoimi zasobami. Zwłaszcza jak chodzi o część anglojęzyczną, to znajdziesz tego naprawdę bardzo dużo. Sęk jednak w tym, że to wiedza wyrywkowa. Można owszem znaleźć filmy w formie krótkich kursów, ale dotykają one w zasadzie tylko czubka góry lodowej, nie oferując Ci zazwyczaj nic ponad to co już wiesz, albo szybko sam jesteś w stanie wydedukować.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą takie serwisy jak Udemy czy Strefa Kursów, gdzie można znaleźć znacznie bardziej rozbudowane szkolenia, ale tu także często są to materiały traktujące wyłącznie powierzchownie temat lub szkolenia już dość stare nie mające zbyt wiele wspólnego z najnowszą wersją systemu WordPress. Dlatego warto szukać dalej.

W konsekwencji można trafić na takie perełki jak Kurs WordPressa przygotowany przez Krzystofa Wojteczko dawnego właściciela o12.pl. To kawał solidnego materiału edukacyjnego zarówno dla tych, którzy nie mają jeszcze doświadczenia z tworzeniem stron na WP jak również dla tych, którzy już z nim działają, ale czują braki w swojej wiedzy.

Z czystym sumieniem ten kurs możemy polecić. Sporo materiałów wideo, opisów i quizów, a co istotne to kurs bazujący na najnowszej wersji WordPress’a 5.X